Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων – Προώθηση της Φιλαναγνωσίας

Ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων – Προώθηση της Φιλαναγνωσίας

Χάρη στην ευγενική προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων δόθηκε για πρώτη φορά φέτος η δυνατότητα σε ένα τμήμα του σχολείου μας να μελετήσει ένα ολόκληρο λογοτεχνικό έργο. Ο Σύλλογος ανταποκρίθηκε άμεσα τον Μάρτιο στο αίτημά μας για αγορά 25 αντιτύπων του βραβευμένου βιβλίου “Ο πόλεμος που έσωσε τη ζωή μου” της Kimberly Brubaker Bradley, τα οποία εμπλούτισαν τη Σχολική Βιβλιοθήκη και αξιοποιήθηκαν για την προώθηση της φιλαναγνωσίας των μαθητών και μαθητριών μας.

Στο πλαίσιο, συγκεκριμένα, του μαθήματος της Λογοτεχνίας οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α2 είχαν την ευκαιρία – παρά τους περιορισμούς της πανδημίας – να απολαύσουν την ανάγνωση ενός βιβλίου, να εντρυφήσουν στην τέχνη της Λογοτεχνίας, να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο και τις ιστορικές τους γνώσεις. Όλα τα παιδιά δήλωσαν ενθουσιασμένα. …Ανυπομονούν, μάλιστα, για το επόμενο!

Από Σεπτέμβριο τα αντίτυπα αυτά θα είναι διαθέσιμα για την υλοποίηση ανάλογων δραστηριοτήτων από μαθητές και μαθήτριες άλλων τμημάτων του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε και πάλι από καρδιάς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ευγενική προσφορά του!

Μάι 2024