Αρχική » 2023 » Σεπτέμβριος

Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2023

– Ετικέτες Ποιότητας eTwinning 2023

Απονεμήθηκαν Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας και στα δύο έργα eTwinning που υλοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Μυγδονίας κατά το σχολικό έτος 2022-23 !

Η διάκριση αυτή ήρθε ως αναγνώριση της δουλειάς του σχολείου μας για το έργο “Heritage of Literature and Arts” που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Erasmus+ KA229 έργου μας “Art & Literature in Education’s Nature! Is it an A.Li.E.N.?” και για το έργο “Gemeinsam gegen Gewalt” που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας του γνωστικού αντικειμένου των Γερμανικών.

Σύμφωνα με την εθνική επιτροπή αξιολόγησης:

για το “Heritage of Literature and Arts” – “Υλοποιήσατε ένα έργο που εστιάζει στην πολιτιστική κληρονομιά των χωρών μελών με επίκεντρο τη λογοτεχνία και την τέχνη. Oι εκδηλώσεις που έχετε οργανώσει (Erasmus Days, SID κλπ), η διάχυση, η επικοινωνία μέσα από τηλεδιασκέψεις και κινητικότητες, οι αξιολογήσεις αποτέλεσαν πολύ θετικά σημεία του έργου σας.”

για το Gemeinsam gegen Gewalt ”Υλοποιήσατε ένα ενδιαφέρον έργο στο οποίο οι μαθητές συνεργαζόμενοι σε διακρατικές ομάδες ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού με στόχο την ανάπτυξη στρατηγικών για την πρόληψη τέτοιων φαινομένων, τη δημιουργία κλίματος σεβασμού στο σχολείο, την προώθηση της διαπολιτισμικής κατανόησης και της εκπαίδευσης για τη δημοκρατία και την καλλιέργεια ψηφιακών δεξιοτήτων. Πολλά συνεργατικά εργαλεία Web 2.0, – καλή αξιολόγηση & διάχυση, – καλά οργανωμένο Twinspace.”

Συγκεκριμένα, από την Εθνική Υπηρεσία eTwinning βραβεύτηκαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες κες Μαρία Δαγγλή, Σοφία Λυκοδήμου, Ελένη Βουδούρη και Αναστασία Καραστερίου καθώς και οι συμμετέχοντες 22 μαθητές και μαθήτριες από τη Γ τάξη για το “Heritage of Literature and Arts” , ενώ 20 μαθητές από τη Β και τη Γ τάξη μαζί με την καθηγήτριά τους στο μάθημα των Γερμανικών την κα Σοφία Λυκοδήμου βραβεύτηκαν για το Gemeinsam gegen Gewalt.

Περισσότερα εδώ . . .

– Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2023-24

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 έγινε ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά στο προαύλιο του σχολείου μας.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους, με υγεία και πρόοδο ! ! !

– ΕΠΕΙΓΟΝ! Σχετικά με μεταφορά μαθητών με Σχολικά Λεωφορεία

Η ανακοίνωση αφορά μόνον τους μαθητές που μετακινούνται από και προς το Σχολείο με λεωφορεία.

Σύμφωνα με απόφαση του συλλόγου ιδιοκτητών ιδιωτικών λεωφορείων, λόγω έκτακτων περιορισμών εκ μέρους της κυβέρνησης αναφορικά με τη μετακίνηση μαθητών, αποφάσισαν να μην εκτελέσουν κανένα δρομολόγιο μέχρι νεοτέρας.

Δυστυχώς, ως εκ τούτου, οι μετακινούμενοι μαθητές θα πρέπει να έρθουν αύριο Δευτέρα στο Σχολείο για τον αγιασμό με την αστική συγκοινωνία, όσοι τουλάχιστον δεν θα μετακινηθούν με ιδιωτικό αυτοκίνητο.

– Ενημέρωση για τον Αγιασμό

Ο καθιερωμένος αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2023-24 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 09:00 π.μ.

Παρακαλούμε, οι μαθητές να έχουν μαζί τους την τσάντα τους για την παραλαβή των σχολικών βιβλίων, καθώς επίσης τετράδιο και στυλό γιατί θα τους δοθεί πρόγραμμα μαθημάτων.

Η αναχώρηση των λεωφορείων από τις αφετηρίες τους, τόσο για την ημέρα του αγιασμού όσο και καθημερινά κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-24, θα είναι ως εξής:

1) από Ανθούπολη 07:15 π.μ.

2) από Λητή το 1ο λεωφορείο ,  07:30 π.μ.

3) από Λητή το 2ο λεωφορείο ,  07:50 π.μ.

4) από Μονόλοφο 07:40 π.μ.

5) από Μελισσοχώρι , 07:45 π.μ.

Τη Δευτέρα 11/09/2023 η αναχώρηση των λεωφορείων για την επιστροφή των μαθητών θα γίνει στις 11:30 π.μ. από το χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές από το Δρυμό παρακαλούνται να είναι στο χώρο του σχολείου στις 8:30 την ημέρα του αγιασμού.

Πολλές ευχές για μια Καλή, Ευλογημένη και Δημιουργική Νέα Σχολική Χρονιά

από το Σύλλογο Διδασκόντων και τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Μυγδονίας.

Σεπτέμβριος 2023