Αρχική » 2019 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2019

Διδακτική επίσκεψη στο Εθνικό Κολυμβητήριο

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019 μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης. Τους μαθητές συνόδευσαν ο διευθυντής του σχολείου κ.Κανδηλάπτης Αθανάσιος, οι καθηγητές φυσικής αγωγής κ.Μυγδανάλευρος Τίμος, κ.Κοπρουτσίδης Άνθιμος και η καθηγήτρια κα Ραδίτση Ράνια.

Εκπαιδευτική δράση του Γυμνασίου Μυγδονίας στη Νυρεμβέργη

Μια δράση συνδεδεμένη με το Erasmus+ KA1 και συνδυασμένη με επίσκεψη σε σχολείο της ομογένειας (Νυρεμβέργη)

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος η χριστουγεννιάτικη εξόρμηση στη Γερμανία!

Αυτή τη φορά επισκεφτήκαμε την παραμυθένια Νυρεμβέργη κι οι μαθητές μας έζησαν αλλά και αφηγήθηκαν το παραμύθι. Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA1 που υλοποιείται στο σχολείο, οι μαθητές διδάχθηκαν τεχνικές παραμυθιακής αφήγησης και παρουσίασαν εμβληματικά παραμύθια των αδελφών Grimm.

Οι στιγμές χαράς και η πλούσια μορφωτικά εμπειρία της δράσης αυτής αποτυπώνεται εύγλωττα στο mini site που δημιουργήσαμε

Ακολουθήστε την ιστοσελίδα εδώ . . .  “ΕΡΩ να ιστορώ”

Καλή πλοήγηση!!!

Σχολικά προγράμματα 2019-2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ
ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2019-20

Α)  ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ:

1) «Ecomobility 2019 – 2020  Οικολογική μετακίνηση»
Υπεύθυνος Καθηγητής:  Παναγιώτου Εμμανουήλ
 Συμμετέχοντες Καθηγητές: Κανδηλάπτης Αθανάσιος, Καραστερίου Αναστασία

Β)  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ:

1) «Ανακαλύπτω την ιστορία της πόλης μου, μέσα από τα μνημεία της»
Υπεύθυνος Καθηγητής:  Καραγεωργίου Αστέριος

Συμμετέχοντες Καθηγητές: Αργυριάδου Μαρία

Γ)  eΤwinning

1)  “Let’s STEaM Pompei and Thessaloniki up!”

Υπεύθυνη Καθηγήτρια:   Δαγγλή Μαρία

Συμμετέχοντες Καθηγητές: Ματεντσίδου Χριστιάνα, Πούρικα Μαρία, Τσουγιάννη Ευγενία, Καραζαρίφη Ζωή, Καραστερίου Αναστασία

Πρόγραμμα καθηγητών για συναντήσεις με γονείς και κηδεμόνες

Κενά καθηγητών για ενημέρωση κηδεμόνων

Πρόσκληση γονέων και κηδεμόνων για ενημέρωση

Πρόσκληση Διευθυντή σε γονείς

Έναρξη μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας

Τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019 θα γίνει η έναρξη των μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας στο Γυμνάσιο Μυγδονίας. Τα μαθήματα θα γίνονται αμέσως μετά το πέρας του ωρολογίου προγράμματος. Το πρόγραμμα θα αναρτηθεί σε νέα ανακοίνωση.

Διδακτική επίσκεψη της Α τάξης στο Γαλλικό Ινστιτούτο και το Τελλόγλειο Ίδρυμα

Μία ξεχωριστή ημέρα για τα δύο γαλλόφωνα τμήματα της Α΄γυμνασίου ήταν η Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου.

Οι μαθητές των δύο τμημάτων επισκέφτηκαν, εκ περιτροπής, το Γαλλικό Ινστιτούτο και το Τελλόγλειο ΄Ιδρυμα. Στο  « la maison de France » (το σπίτι της Γαλλίας), όπως μας το παρουσίασαν, εφόσον φιλοξενείται πλέον στο χώρο και το Γαλλικό Προξενείο στην Θεσσαλονίκη, οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση, σχετική με την ιστορία της πόλης μας και έμαθαν πόσο συνδεδεμένη είναι με την πορεία της Γαλλικής γλώσσας και κουλτούρας. Συμμετείχαν επίσης σε διαδραστικά παιχνίδια και εμπλούτισαν το λεξιλόγιο τους, παίζοντας, στα Γαλλικά.

Στο Τελλόγλειο ίδρυμα ξεναγήθηκαν στην πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση «Φιλίας Δώρα», συμμετείχαν ενεργά στην ξενάγηση αλλά και έπειτα από αυτήν δημιούργησαν τα δικά τους έργα με την βοήθεια των ευγενικών υπαλλήλων του Ιδρύματος.

Ήταν πράγματι μία πολύ όμορφη εκπαιδευτική εμπειρία για όλους μας.

Η διοργάνωση της εξόρμησης και συνοδεία των μαθητών έγινε από τις καθηγήτριες: Καραζαρίφη Ζωή, Μακρή Νίκη, Καραστερίου Αναστασία.

Δεκέμβριος 2019