Αρχική » 2019 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2019

Εθνική Εορτή 28ης Οκτωβρίου

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Τη Δευτέρα 28 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Δρυμό η παρέλαση των μαθητών του σχολείου μας.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

Επιλογή ταξιδιωτικού γραφείου για εκδρομή μαθητών του Γυμνασίου Μυγδονίας σε Νυρεμβέργη – Πράγα

Επιλογή ταξιδιωτικού γραφείου

ΕΡΩ ERASMUS – Επιτυχία στη διεξαγωγή της Ημερίδας του σχολείου μας ! ! !

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα μας, ΕΡΩ…. σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και το 2ο ΠΕΚΕΣ, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου μας και της ‘Ενωσης Γονέων Ωραιοκάστρου.
  Ένα δυναμικό κοινό πλαισίωνε μια ομάδα εισηγητών από όλο το φάσμα της εκπαιδευτικής κοινότητας: εκπρόσωποι της Περιφέρειας, του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ, του ΑΠΘ και της δικής μας σχολικής μονάδας.
Η διάθεση προσφοράς του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας έκανε το θαύμα της για άλλη μια φορά: ηχηρή η δημιουργική τους πνοή σε όλα τα στάδια της προεργασίας αλλά και την ημέρα της Ημερίδας, στο καλωσόρισμα των προσερχομένων και στον καταπληκτικό μπουφέ που με αγάπη επιμελήθηκαν!
Ευχαριστούμε και συνεχίζουμε . . . . .

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κατάθεσης οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση πενταήμερης εκδρομής σε Νυρεμβέργη – Πράγα

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ-ΠΡΑΓΑ

Διδακτική επίσκεψη στο αντιτορπιλικό “ΒΕΛΟΣ”

Την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου σύσσωμο το Γυμνάσιο Μυγδονίας επισκέφθηκε το αντιτορπιλικό “ΒΕΛΟΣ” στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους ξεναγήθηκαν στους χώρους του πλοίου από μέλη του πληρώματος και γνώρισαν την ιστορία και τη δράση του.

Επίσκεψη στο εργαστήριο της Βυζαντινής Εφορείας Αρχαιοτήτων

Στις 11 Οκτωβρίου 2019 στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ημέρας Συντήρησης Αρχαιοτήτων πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο εργαστήριο της Βυζαντινής Εφορείας Αρχαιοτήτων και στον ευρύτερο χώρο του Επταπυργίου. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν από κοντά τις μεθόδους συντήρησης αρχαίων κειμηλίων και έργων τέχνης και να ακούσουν τις εμπειρίες εξειδικευμένων επιστημόνων για το δύσκολο αλλά και συναρπαστικό συνάμα έργο τους.

Υπενθύμιση – Ημερίδα Γυμνασίου Μυγδονίας

Η Ημερίδα μας   «‘Ερῶ ERASMUS – η δημιουργική πρόκληση του Erasmus Plus και πάλι»   θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 . . .

Δείτε περισσότερα εδώ

Πρόσκληση για ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Καλούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών του Γυμνασίου Μυγδονίας, την Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2019, στις 12:00 μ.μ. να προσέλθουν στον χώρο του σχολείου μας για να ενημερωθούν σχετικά με θέματα λειτουργίας του σχολείου και την επίδοση των μαθητών.

Ο   ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Κανδηλάπτης Αθανάσιος

Δείτε εδώ την πρόσκληση . . .

Πλαίσιο οργάνωσης σχολικής ζωής του Γυμνασίου Μυγδονίας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Στο πλαίσιο της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς 2019-20 και της προσπάθειας μας για την όσο δυνατό καλύτερη οργάνωση και εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, σας παρουσιάζουμε το Πλαίσιο οργάνωσης σχολικής ζωής του σχολείου μας. Η συνεργασία μαζί σας θα ήταν πολύτιμη στην προσπάθειά μας. Ευχόμαστε σε όλους εσάς καλή σχολική χρονιά και σας διαβεβαιώνουμε ότι όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου είναι στη διάθεση σας, για κάθε πρόβλημα που τυχόν θα προκύψει.

Διαβάστε εδώ το κείμενο . . .  Πλαίσιο οργάνωσης σχολικής ζωής

Χαρά και συγκίνηση στην Erasmus Day Ω

Πέμπτη 10/10/19 γιορτή Erasmus Day για το Γυμνάσιο Μυγδονίας

Το Γυμνάσιο Μυγδονίας (www.erasmusedu-tools.com ) και το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου (https://blogs.sch.gr/2lykoraiok/category/erasmus/) ενώνουν τις δυνάμεις τους, για να προβάλουν τις Erasmus plus εμπειρίες τους, τις δικές τους Erasmus stories!

Στις 10 Οκτωβρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο «Χρήστος Τσακίρης», οδός Λαγκαδά 222, Σταυρούπολη η συνδιοργάνωση της εκδήλωσης θα δώσει το μικρόφωνο σε παιδιά, εκπαιδευτικούς και γονείς που θα μιλήσουν για την αλλαγή που έφερε στη ζωή τους η συμμετοχή τους στο πρόγραμμα ErasmusPlus KA1 και ΚΑ2.

Ιστορίες που υπόσχονται να συγκινήσουν και να εμπνεύσουν, να ενθουσιάσουν και να προκαλέσουν το ενδιαφέρον για μια δημιουργική θύελλα ενθουσιασμού που κατακλύζει τη ζωή των δύο σχολείων τα τελευταία χρόνια.

Στη μεγάλη μας παρέα θα είναι και τα σχολεία : ΕΔΣ Κωφών Βαρηκόων Πανοράματος, Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας, Γυμνάσιο & Λ.Τ. Μαγούλας Καρδίτσας, 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου και 2ο Γυμνάσιο Κορδελιού.

H δική μας εμπλοκή, όσο και η εμπλοκή των μαθητών μας επέφερε μία θετική αλλοίωση, έναν δημιουργικό «σεισμό» στην εκπαιδευτική πραγματικότητα που ζούμε. Ελάτε να γιορτάσουμε όλοι μαζί ! ! !

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ErasmusDay2019

Αντίο αγαπημένε μας Μιχάλη . . .

Με μεγάλη μας λύπη οι εκπαιδευτικοί και οι παλαιότεροι μαθητές του Γυμνασίου Μυγδονίας αποχαιρετίσαμε πριν λίγες ημέρες τον αγαπημένο μας Μιχάλη Κατσιμαλή, διευθυντή του σχολείου μας τη σχολική χρονιά 2014-15 και μέχρι πρότινος διευθυντή του 3ου Γυμνασίου Νεάπολης.

Έφυγε από τη ζωή μετά από πολύμηνη και δύσκολη μάχη με την επάρατη νόσο.

Εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Ο Σύλλογος Καθηγητών και ο Διευθυντής του ΓΣ Μυγδονίας

Εκλογές Μαθητικών Συμβουλίων

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκλογές για την ανάδειξη του πενταμελούς συμβουλίου κάθε τμήματος.

Επίσης την Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου.

Μετά τις εκλογές και τις αρχαιρεσίες που πραγματοποιήθηκαν προέκυψαν τα κάτωθι αποτελέσματα . . .

ΠΕΝΤΑΜΕΛΗ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ

ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2019-2020

ΤΜΗΜΑ Α1 Α2 Α3 Α4
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΓΚΟ ΜΕΛΙΝΑ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΠΙΤΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥΜΠΕΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ