Αρχική » 2022 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2022

– Διαδικτυακή επιμόρφωση από το “ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ”

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου υλοποιήθηκε διαδικτυακή ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Μυγδονίας με τίτλο “Ενδοσχολική βία – Εκφοβισμός”.

Η δράση διοργανώθηκε από τον Διευθυντή του σχολείου, κ. Αθανάσιο Κανδηλάπτη, σε συνεργασία με το “ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ”, στο πλαίσιο εσωτερικής αξιολόγησης σχολικής μονάδας. Εισηγητής ήταν ο ψυχολόγος κ. Χρήστος Σωζόπουλος. Συμμετείχαν, επίσης, γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας.

– Επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο “Mediterranean Cosmos”

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022 το Γυμνάσιο Μυγδονίας επισκέφθηκε το εμπορικό κέντρο “Mediterranean Cosmos” στο πλαίσιο του μηνιαίου περιπάτου.

– Πρόγραμμα μαθημάτων ανά τμήμα από 05/12/2022

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα μαθημάτων ανά τμήμα στη σελίδα “ΣΧΟΛΕΙΟ – Ωρολόγιο Πρόγραμμα” της ιστοσελίδας του σχολείου μας.

Θα το βρείτε εδώ . . .

– Νέες ώρες επικοινωνίας γονέων-εκπαιδευτικών

Στο παρακάτω έγγραφο θα βρείτε τις νέες ώρες επικοινωνίας των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Μυγδονίας με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών.

Οι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικά με τους διδάσκοντες καθηγητές-τριες ή να προσέρχονται στο σχολείο.

Δείτε το ωράριο λειτουργίας του σχολείου . . .

Ωράριο λειτουργίας σχολείου 2022-23

– Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές των τμημάτων ένταξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε μία μεγάλη διαδικτυακή συνάντηση που οργάνωσε το ΕΕΕΕΚ Ξάνθης.

Στη δράση αυτή έλαβαν μέρος σχολεία γενικής και ειδικής εκπαίδευσης από όλη τη χώρα και από την Κύπρο με σκοπό την γνωριμία, την συμπερίληψη παιδιών με ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες και παιδιών τυπικής ανάπτυξης, ακούγοντας στο τέλος της διαδικτυακής συνάντησης το βίντεο που δημιούργησαν, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα.

Οι μαθητές του Γυμνασίου Μυγδονίας συμμετείχαν με μεγάλη χαρά και δεν έχασαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να γνωρίσουν τους μαθητές των άλλων σχολείων.

– Συμμετοχή στον Μήνα Εφηβείας των Εκδόσεων Πατάκη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας Β’ Γυμνασίου το σχολείο μας συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά στον Μήνα Εφηβείας των Εκδόσεων Πατάκη. Πρόκειται για μια σειρά εκδηλώσεων που στόχο έχουν να φέρουν τους μικρούς αναγνώστες και τις μικρές αναγνώστριες κοντά σε Έλληνες και Ελληνίδες συγγραφείς.

Το τμήμα Β1 συνάντησε διαδικτυακά τον συγγραφέα Δημήτρη Μελικέρτη και συζήτησε μαζί του “Γιατί λέμε ιστορίες;”. Η ζωντανή, γεμάτη χιούμορ, αλληλεπίδραση με τον συγγραφέα άφησε στα παιδιά πολύ θετικές εντυπώσεις.

Το τμήμα Β2 με τη σειρά του είχε τη μεγάλη τιμή να συναντήσει, επίσης διαδικτυακά, την πολυγραφότατη συγγραφέα Ελένη Σαραντίτη. Το θέμα της συνάντησης ήταν το βραβευμένο βιβλίο της “Κάποτε ο κυνηγός”.  Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν πολλά για τις πηγές έμπνευσής της, τη συγγραφή, τα παιδικά της χρόνια, την αγάπη της για τα βιβλία και την ελληνική γλώσσα. Τους συγκίνησε μάλιστα πολύ η απλότητα και η αμεσότητά της.

Η ίδια η συγγραφέας χάρηκε ιδιαιτέρως με τη συνάντηση αυτή και προχώρησε στη δωρεά δύο βιβλίων της στη Σχολική Βιβλιοθήκη.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον σε αυτές τις συναντήσεις και χάρηκαν που τους δόθηκε η ευκαιρία να συναντήσουν “αληθινούς συγγραφείς“, όπως δήλωσαν.

Δεκέμβριος 2022