Αρχική » 2020 » Μάρτιος

Αρχείο μηνός Μάρτιος 2020

Έναρξη της εξ αποστάσεως διδασκαλίας

Λόγω της απόφασης για προσωρινή διακοπή της λειτουργίας των σχολικών μονάδων ως τις 10/04/2020 και της απόφασης για λειτουργία ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας, στο σχολείο μας ήδη ξεκίνησαν μαθήματα και των δυο κατηγοριών κι έτσι οι καθηγητές του σχολείου είναι σε συνεχή επαφή με τους μαθητές, δίνοντάς τους υλικό για επανάληψη και εμπέδωση της ύλης που διδάχθηκαν. Οι μαθητές και οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώνονται για όλα τα παραπάνω και για το πρόγραμμα των μαθημάτων μέσω email που αποστέλλονται από το σχολείο.

Μήνυμα για την 25η Μαρτίου

(Φωτογραφία από τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 2019)

Προς  όλη τη σχολική κοινότητα

Μήνυμα α πό τον Περιφερειακό  Διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Αλέξανδρο Κόπτση

Μήνυμα για την 25η Μαρτίου προς Σχολικές Μονάδες

Οδηγίες από τον ΕΟΔΥ

ΕΟΔΥ Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι _ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Ακύρωση εκπαιδευτικής εκδρομής στη Νάπολη, Ιταλία

Ακυρωτικό Ιδιωτικό Συμφωνητικό εκδρομής

Κατάρτιση σχεδίου αποτροπής καπνίσματος

Κατάρτιση σχεδίου Αποτροπής καπνίσματος

Κέρκυρα – Υπογραφή συμφωνητικού

Συμβόλαιο για ΚΕΡΚΥΡΑ

Οδηγίες προστασίας από τον κορωνοϊό 2019-nCoV

Εκπαιδευτική επίσκεψη – Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Τρίτη 3 Μαρτίου 2020 το Γυμνάσιο Μυγδονίας έζησε μια διαφορετική ημέρα ταξιδεύοντας στη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσει στη Μονή Λαζαριστών τη θεατρική παράσταση «Παραμύθι για δύο» του Φίλιπ Ρίντλεϊ. Ο συγγραφέας γνωστός για το ξεχωριστό στυλ γραφής του, ύφανε τις ρεαλιστικές ιστορίες δυο εφήβων με τον ιστό του παραμυθιού και μετέφερε τους θεατές από τις δυσκολίες της εφηβείας στην ομορφιά αυτής της ηλικίας μέσα από το όνειρο!

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ιστορία του Κέβιν και της Σάντρας και ενθουσιάστηκαν με τα τραγούδια του ράπερ ΛΕΞ που πλαισίωναν τη θεατρική παράσταση.

Απολύμανση του σχολείου

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 μετά το τέλος του ωρολογίου προγράμματος, έγινε απολύμανση του σχολείου μας για τον κορονοϊό, από ειδικό κλιμάκιο του Δήμου Ωραιοκάστρου.

Μάρτιος 2020