Αρχική » 2017 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2017

Διοργάνωση ημερίδας “Εν τάξει και εν κινήσει”

Η Επιμορφωτική Ημερίδα με τίτλο “Εν τάξει και εν κινήσει” θα υλοποιηθεί από το Γυμνάσιο Μυγδονίας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας το Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2017 (10:00 – 13:55) στo Kτίριο «Παύλος Μελάς» του Δήμου Ωραιοκάστρου (Μακεδονικού Αγώνα 7, Παλαιόκαστρο).

Απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων. Ιδιαίτερα απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν καινοτόμες δράσεις με αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. και να ενσωματώσουν στη διδασκαλία τους τη μέθοδο CLIL. Απευθύνεται επίσης σε όσους σκέφτονται να  προτείνουν στη σχολική τους μονάδα την υποβολή Σχεδίου- Αίτησης για Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS KA1 τη φετινή σχολική χρονιά.

Η προτεινόμενη Επιμορφωτική Ημερίδα σχεδιάστηκε στο πλαίσιο διάχυσης του εγκεκριμένου από το Ι.Κ.Υ. και την Ευρωπαϊκή Ένωση Προγράμματος ERASMUS KA1 (αριθμό σύμβασης – 2016-1-EL01-KA101-022929) με τίτλο: «CLIL και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.): από τη θεωρία στη σχολική πράξη. Μαθαίνω, παρατηρώ και εφαρμόζω, για μια δυναμική διδασκαλία με επίκεντρο το μαθητή!» του Γυμνασίου Μυγδονίας.

O σκοπός της ενημερωτικής ημερίδας μας είναι διττός:

α) η διάχυση των προϊόντων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS KA1 (2016-2017) που υλοποίησε το Γυμνάσιο Μυγδονίας και η ενθάρρυνση σχεδιασμού ανάλογων προγραμμάτων,

β) ο γόνιμος προβληματισμός, ο δημιουργικός διάλογος αναφορικά με την εφαρμογή της καινοτόμου διδακτικής μεθόδου CLIL και των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην καθημερινή σχολική πράξη.

Ιδιαίτερα στοχεύει στο να ευαισθητοποιήσει τους/τις εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης προς την κατεύθυνση ανάδειξης θεμάτων συνεργατικής μεθοδολογίας, με αξιοποίηση καλών και καινοτόμων πρακτικών, παράλληλα με την αξιοποίηση των Τ.Π.Ε.  Έμφαση θα δοθεί στις πολλαπλές δυνατότητες που ανοίγει η υλοποίηση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ενδοϋπηρεσιακής  κατάρτισης ERASMUS plus KA1.

Στο τέλος της Ημερίδας θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή συμμετοχής τους στην ιστοσελίδα της Ημερίδας,  http://gymmygdevent.esy.es/ μέχρι την Πέμπτη 9/11/2017.

Ακολουθούν το πρόγραμμα και η αφίσα της Ημερίδας.

Με Τιμή

Αθανάσιος Κανδηλάπτης,

Διευθυντής Γυμνασίου Μυγδονίας

Πρόγραμμα Ημερίδας Γυμνασίου Μυγδονίας

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου!

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή με συμμετοχή καθηγητών και μαθητών μας.

Έγινε η παράδοση σημαίας στον μαθητή Μελετιάδη Αντώνη και μοιράστηκαν τα αριστεία και τα βραβεία στους αριστούχους μαθητές.

Παρακολούθηση ταινίας

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου το Γυμνάσιο μας παρακολούθησε την ταινία «η Υπόσχεση» που βασίζεται σε γεγονότα που σημάδεψαν τη Γενοκτονία των Αρμενίων. Χρονολογικά έπειτα από την πετυχημένη γενοκτονία των Αρμενίων ακολούθησε αυτή των 363000 Ελλήνων του Πόντου.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

Μήνυμα του Διευθυντή κ.Κανδηλάπτη Αθανασίου

“Αγαπητοί μαθητές-τριες, γονείς και φίλοι του σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Μυγδονίας και εγώ, σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.
Οι δυνατότητες που παρέχει το διαδίκτυο για επικοινωνία και ενημέρωση, ανοίγουν μια νέα πύλη στην καθημερινή μας επικοινωνία. Στο διαδικτυακό τόπο μας θα μπορέσετε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες και ενημερωτικό υλικό τόσο σε μαθήματα όσο και σε εκπαιδευτικά θέματα (εκπαιδευτικά προγράμματα, εκδηλώσεις κ.λ.π.)
Αγαπητοί μαθητές-τριες … τονίζω ότι η μόνη σίγουρη συνταγή για την επιτυχία είναι η συστηματική δουλειά, η αλληλοβοήθεια και στήριξη. Σας διαβεβαιώνω ότι όλοι οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν για να αποκτήσετε γερές βάσεις και σωστά εφόδια για το δικό σας καλό και συμφέρον, για την πρόοδο της κοινωνίας και του τόπου μας.
Τέλος, εύχομαι σε όλους καλή αρχή, καλή δύναμη, επιτυχία και κουράγιο στην αντιμετώπιση όλων των αντιξοοτήτων και δυσκολιών που τυχόν θα συναντήσετε.

Κανδηλάπτης Αθανάσιος
Μαθηματικός

Μνήμη Μακεδονικού Αγώνα

Οι μαθητές του Γυμνασίου μας συμμετείχαν στην Επιμνημόσυνη Δέηση στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Δρυμό και έπειτα στην κατάθεση στεφάνων προς τιμήν των Ελλήνων Ηρώων πεσόντων κατά τη διάρκεια του Μακεδονικού Αγώνα.

Επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2017 μαθητές της Β’ Γυμνασίου συμμετείχαν με μεγάλη επιτυχία σε πρόγραμμα γαλλοφωνίας με θέμα τη Διατροφή στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

Επίσκεψη στο Γερμανικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017 μαθητές του Γυμνασίου Μυγδονίας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Γερμανικών κ.Πούρικα Μαρίας συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη στο Γερμανικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.

Το Δεκαπενταμελές Μαθητικό Συμβούλιό μας

Πενταμελή Μαθητικά Συμβούλια

Τα πενταμελή Μαθητικά Συμβούλια του Γυμνασίου μας

Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι εκδηλώσεις για την ημέρα σχολικού αθλητισμού στο Γυμνάσιό μας. Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες από τις χθεσινές εκδηλώσεις-αγώνες.

Οκτώβριος 2017