Αρχείο ημέρας 31 Μαρτίου 2024

– Συνάντηση με τη μεταφράστρια κ. Δότση Δήμητρα

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 μελέτησαν το βιβλίο «Ο αδερφός μου κυνηγάει δεινοσαύρους» του Τζάκομο Ματσαριόλ.

Το βραβευμένο βιβλίο παρουσιάζει τη ζωή και τη σχέση του μικρού, και αργότερα εφήβου, Τζάκ με τον αδερφό του Τζοβάννι, που έχει σύνδρομο down. Ειλικρινές, συγκινητικό αλλά και αστείο το βιβλίο μιλά για την αγάπη, τη φιλία και τον σεβασμό για τον συνάνθρωπο.

Μετά την ολοκλήρωση της μελέτης του, την Τρίτη 26 Μαρτίου 2024, οι νεαροί αναγνώστες και η φιλόλογός τους, κ. Αργυριάδου Μαρία, συναντήθηκαν διαδικτυακά με τη μεταφράστρια του βιβλίου κ. Δότση Δήμητρα. Η πολύ φιλική και ευγενική κ. Δότση μάς αφηγήθηκε την ιστορία της ελληνικής έκδοσης, μας εξήγησε τους λόγους για τους οποίους το αγαπά και μας αποκάλυψε πληροφορίες για την τύχη των ηρώων του.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν γεμάτοι ενθουσιασμό στη συζήτηση. Εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους, διατύπωσαν απορίες και άδραξαν, τέλος, την ευκαιρία να αντλήσουν πληροφορίες για το επάγγελμα του μεταφραστή.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Δότση Δήμητρα για τη θετική της ανταπόκριση  στην πρόσκλησή μας!

– Σχολική Εορτή 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, το σχολείο μας τίμησε με εκδήλωσή του την 203η επέτειο κήρυξης της Επανάστασης του 1821.

Μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης παρουσίασαν το χρονικό του Αγώνα συνοδευόμενο από ψηφιακή παρουσίαση έργων τέχνης, απήγγειλαν κείμενα πεζά και ποιητικά, και εξέθεσαν έργα ζωγραφικής. Η χορωδία του σχολείου, αποτελούμενη από μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης, και η μουσικός, κ. Μακρή Νίκη, απέδωσαν με τρόπο εξαιρετικό τραγούδια που μας συγκίνησαν. Στο τέλος της γιορτής η χορευτική ομάδα μαθητριών της Β’ τάξης, υπό την επιμέλεια του κ. Κοπρουτσίδη Άνθιμου, χόρεψε παραδοσιακούς χορούς.

Το μαθητικό κοινό παρακολούθησε με πολύ ενδιαφέρον την εκδήλωση και χειροκρότησε θερμά όλους τους συντελεστές.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Αργυριάδου Μαρία και Καραγεωργίου Αστέριος.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 το άγημα με τη σημαία του σχολείου μας συμμετείχε στον εκκλησιασμό και την εορταστική δοξολογία στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου Δρυμού και έπειτα στην επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του χωριού. Ακολούθησε η μαθητική παρέλαση.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες που μας έκαναν περήφανους καθώς και στους γυμναστές μας που τους προετοίμασαν.

Μάρτιος 2024