Αρχείο ημέρας 21 Μαρτίου 2024

– Εκπαιδευτική εκδρομή της Γ τάξης στην Αλεξανδρούπολη

Το σχολείο μας, με τους μαθητές της Τρίτης Γυμνασίου, πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην πόλη της Αλεξανδρούπολης από 1 ως 3 Μαρτίου 2024.

Πρώτος μας σταθμός η κεντρική πλατεία της Ξάνθης με σημείο αναφοράς το ιστορικό ρολόι της, ένας πύργος 20,5 μέτρων που χτίστηκε πριν 150 χρόνια. Παράλληλα επισκεφτήκαμε την παλιά πόλη της Ξάνθης, με το αρχοντικό σπίτι του Μάνου Χατζηδάκη να μας εντυπωσιάζει. Εκεί η μουσικός μας, κυρία Νίκη Μακρή έδωσε ρεσιτάλ πιάνου τιμώντας τον αείμνηστο μουσικοσυνθέτη.

Έπειτα, κατευθυνθήκαμε στο μετόχι της Μονής Βατοπεδίου στο Πόρτο Λάγος με τον πλούσιο υδροβιότοπο της λίμνης Βιστωνίδας. Δύο εκκλησάκια κοσμούν το μετόχι, αφιερωμένα στον Άγ. Νικόλαο και στην Παναγία Παντάνασσα, με μια ξύλινη γέφυρα να τα συνδέει. Το βράδυ περιηγήθηκαμε στα σοκάκια της Αλεξανδρούπολης, παρακολούθησαμε το βιωματικό εργαστήρι θεάτρου και διανυκτερεύσαμε στο ξενοδοχείο πολυτελείας “Ramada Plaza Thraki”.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε το μοναστήρι της Παναγίας του Έβρου με τον μεγάλο, νεόδμητο ναό των Τριών Ιεραρχών που προκαλεί δέος και την καλή γερόντισσα που μας ανέπαυσε με τον παρηγορητικό της λόγο.

Συνεχίσαμε με προορισμό τον βυζαντινό ναό της Παναγίας Κοσμοσώτειρας Φερών, ενώ φτάσαμε μέχρι την πόλη του Σουφλίου για να θαυμάσουμε από κοντά την διαδικασία παραγωγής μεταξιού. Έπειτα πήγαμε στο Δέλτα του Έβρου, έναν βιότοπο παγκόσμιας σημασίας.

Το ταξίδι μας έκλεισε με την επίσκεψή μας στον Μητροπολιτικό ναό Αγ. Νικολάου στην Αλεξανδρούπολη και τα μουσεία εκκλησιαστικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος της πόλης.

Μάρτιος 2024