Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Εκπαιδευτικοί Όμιλοι » – Οι Όμιλοι του σχολείου μας στη 19η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

– Οι Όμιλοι του σχολείου μας στη 19η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

Οι Όμιλοι «Πάμε βιβλίο!» και «Πλάθοντας ιστορίες» επισκεφθήκαμε την Πέμπτη 4 Μαϊου τη 19η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας στην Παιδική και Εφηβική Γωνιά της Έκθεσης είχαμε την ευκαιρία να ξεφυλλίσουμε παιδικά και εφηβικά βιβλία και να θαυμάσουμε πρωτότυπες εκθέσεις. Η εμπειρία όμως που μας άφησε την πιο όμορφη ανάμνηση ήταν η συνάντησή μας με τη συγγραφέα Στέλλα Μιχαηλίδου. Με αφορμή το βιβλίο της «Κουρδισμένοι»- ένα θεατρικό παραμύθι- συζητήσαμε μαζί της για τους ανθρώπους που μοιάζουν με  μηχανές.

Παράλληλα, απολαύσαμε τις ηθοποιούς Έφη Σταμούλη (καθηγήτρια Υποκριτικής στο Τμήμα Θεάτρου του ΑΠΘ) και Άννα Κυριακίδου (ΚΘΒΕ) να αποδίδουν μια ξεκαρδιστική σκηνή του βιβλίου. Στην πρωτότυπη «παράσταση» του βιβλίου συμμετείχαν και σπουδαστές ηθοποιοί. Γελάσαμε, αυτοσχεδιάσαμε, τραγουδήσαμε και χορέψαμε!

Οι 28 μαθητές και μαθήτριες, οι φιλόλογοι Αργυριάδου Μαρία, Σιδηροπούλου Σοφία και Βουδούρη Ελένη γυρίσαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Το βιβλιοφιλικό μας ταξίδι συνεχίζεται…

Μάι 2024