Αρχείο ημέρας 17 Ιανουαρίου 2023

– Συμμετοχή στο Διαγωνισμό «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;»

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 μαθητές/τριες της ομάδας Erasmus από τα 4 τμήματα της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετέχουν στον Διαγωνισμό «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;». Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Στόχος του διαγωνισμού είναι οι μαθητές/τριες:

• Να προσδιορίσουν τι είναι οι ψευδείς ειδήσεις στο διαδίκτυο και να κατανοήσουν ποιες μέθοδοι και μηχανισμοί χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία, τη διανομή και την ενίσχυση της παραπληροφόρησης μέσω του διαδικτύου.
  • Να αναγνωρίσουν πώς η παραπληροφόρηση επηρεάζει τη ζωή μας εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να διερευνήσουν τη δημιουργία και διάδοση ψευδούς περιεχομένου στις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων.
  • Να δοκιμάσουν και να εφαρμόσουν συγκεκριμένα εργαλεία για την αποδόμηση των ψευδών ειδήσεων.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας δημιούργησαν ένα βίντεο και αφίσες σχετικά με την παραπληροφόρηση, τις ψευδείς ειδήσεις και τον αντίκτυπο που έχουν στη ζωή μας.

Το Βίντεο της συμμετοχής μας:  Πόσο εύκολα εξαπατούνται οι νέοι στο διαδίκτυο;

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί θα βρείτε όλα τα έργα που συμμετέχουν στο διαγωνισμό Συμμετοχές SID 2023 | SaferInternet4kids

Ιανουάριος 2023