Αρχείο ημέρας 12 Σεπτεμβρίου 2019

“‘Ερῶ ERASMUS” , Ημερίδα Γυμνασίου Μυγδονίας, 19/10/2019

Εσείς κάνατε την εγγραφή σας ;  http://eroevnt.esy.es/

“‘Ερῶ ERASMUS – η δημιουργική πρόκληση του Erasmus Plus και πάλι”

Πρόκειται για Ημερίδα διάχυσης του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus Plus KA1 που υλοποιείται στο Γυμνάσιο Μυγδονίας – Β’βάθμια Εκπ.Δυτ.Θεσσαλονίκης,  με τον τίτλο: «Η πρόκληση του «Αφηγούμαι και παρουσιάΖΩ!» και επίτιτλο: «Μια φορά κι ένα…σχολειό… ήταν το παιδαγωγικό στοίχημα της βελτίωσης δεξιοτήτων του δίδυμου καθηγητής-μαθητής!» και 19μηνη διάρκεια (1/6/2018-31/12/2019).

Σχεδιάστηκε στο πλαίσιο διάχυσης του εγκεκριμένου από το Ι.Κ.Υ. και την Ευρωπαϊκή Ένωση Προγράμματος με αρ.Σύμβασης 2018-1- EL01-KA101-046922) και οργανώνεται σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και το 2ο ΠΕΚΕΣ , με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Μυγδονίας και της Ένωσης Γονέων Δήμου Ωραιοκάστρου.

Η Ημερίδα μας τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Ωραιοκάστρου.

Θα πραγματοποιηθεί στις 19 Οκτωβρίου στο Αμφιθέατρο 1 του κτιρίου ΚΕΔΕΑ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη, 546 36) από τις 10:00 έως τις 14:00.

Απευθύνεται τόσο στους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων, όσο και σε ολόκληρη τη σχολική κοινότητα: μαθητές, γονείς και υποστηρικτικούς φορείς. Απευθύνεται επίσης σε όσους σκέφτονται να  προτείνουν στη σχολική τους μονάδα την υποβολή Σχεδίου – Αίτησης για Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS KA1 τη φετινή σχολική χρονιά.

O σκοπός της ενημερωτικής ημερίδας μας έχει τριπλή εστίαση:

α) η διάχυση των προϊόντων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS KA1 (2018-2019) που υλοποιεί το Γυμνάσιο Μυγδονίας και ο γόνιμος προβληματισμός, ο δημιουργικός διάλογος αναφορικά με την εφαρμογή καινοτόμων μεθόδων δημιουργικής διδασκαλίας, τεχνικών storytelling και ενσωμάτωσης/αξιοποίησης των soft skills και presentation skills στην καθημερινή σχολική πράξη.

β) η ενθάρρυνση σχεδιασμού ανάλογων προγραμμάτων και η έμφαση στις πολλαπλές δυνατότητες που ανοίγει η υλοποίηση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης ERASMUS plus KA1.

γ) η εκ του πρακτέου ενθουσιαστική εμπλοκή του μαθητικού δυναμικού και της γονεϊκής κοινότητας.

Στο τέλος της Ημερίδας θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ στην Ημερίδα:

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή συμμετοχής τους στην ιστοσελίδα της Ημερίδας μέχρι την Κυριακή 06/10/2019, επιλέγοντας το σύνδεσμο http://eroevnt.esy.es/ ή σαρώνοντας τον γραμμωτό κώδικα δύο διαστάσεων, QR code, που ακολουθεί.

Σεπτέμβριος 2019